Manželství a finance
15.1.2016
0

Čím dál častěji se na nás obracejí klienty s dotazy ohledně vztahu a financí. Dnes jsme pro vás vybrali tři dotazy, které se týkají nejpalčivějších otázek, které mezi sebou partneři často řeší. Těmito tématy jsou dluhy, finanční závislost na partnerovi a dlouhodobá nezaměstnanost partnera.

Dobrý den, 

zjistila jsem, že můj partner má dluhy a já sama nevím, co s tím? Jak bych se měla zachovat? Co byste mi poradila? Budu vděčná za jakoukoli odpověď.

Marcela

Pokud má váš partner dluhy, doporučuji si o celé věci otevřeně promluvit. Snažte se zjistit, jak velké dluhy jsou a co to pro vás znamená z právního hlediska. Jestliže nejste manželé, je vaše situace o něco lehčí v tom, že nejste za jeho nebo její dluhy právně odpovědní. Jiná situace nastává, máte-li společný majetek. Ať už jako manželé, nebo například společnou hypotékou. Pokud partnerovi hrozí exekuce, velice pravděpodobně se tato situace dotkne i vás. V takovém případě bych vám doporučila najít si odbornou pomoc, ať už ve formě právníka, zkušeného finančního poradce, nebo kvalifikovaného kouče, který vám s touto situací může pomoci.

Dobrý den, paní Wolf.

Rába bych se Vás zeptala, jak se mohu bránit manipulaci partnera, který vydělává o mnoho víc peněz, než já. Přála bych si co nejdřív otěhotnět a jít na mateřskou, jen mám strach, že na partnerovi budu finančně ještě víc závislá? Jak myslíte, že bych měla situaci řešit, když mi hrozí finanční závislost na partnerovi v období mateřské? Jak se mám finanční závislost zbavit?

Děkuji,

Katka

Já osobně doporučuji se do takové situace snažit nedostat. Chápu, že tento názor může být hodně kontroverzní, ale je důležité, abyste měla i po dobu mateřské dovolené alespoň nějaké své prostředky a nebyla odkázaná pouze na partnera. Zkuste se ve svém okolí poohlédnout, zda pro vás nejsou alespoň nějaké možnosti příjmu, které vás udělají méně závislé na partnerovi. Pochopitelně rozumím tomu, že je třeba starat se o malé dítě, ale zkuste si přivydělat například tím, že začnete třeba vyrábět něco, co vás baví, nebo můžete začít hlídat děti kamarádkám (ano, za peníze). Možnosti skutečně jsou, jen je třeba se jim otevřít. Vy pak budete mít větší pocit svobody a na svém partnerovi nebudete nezdravě finančně závislá.

Dobrý den,

Můj partner je dlouhodobě bez práce a já mám takový pocit, že se mu do nové ani nechce. Začalo mu vyhovovat, že se o vše postarám já a navíc mi ani nepomáhá doma. Upřímně jsem již z celé situace unavená, protože se starám o děti, vše leží na mně a ještě mám sama dost náročné zaměstnání.

Jak mám manžela přimět, aby si začal hledat práci a jak máme vyjít s penězi, když nám jeden plat prostě chybí?

Děkuji Vám,

Renata

S partnerem si o celé situaci promluvte a dejte mu jasně najevo, že vám tento stav nevyhovuje. Je důležité, abyste se ve vztahu oba cítili dobře. Je samozřejmě otázkou, proč partner nemůže místo najít. Pokud je důvodem to, že byl propuštěn z dobře placeného místa, protože byl pro společnost takzvaně drahý, pak bude hledat místo skutečně obtížněji, než například člověk, který má řadové zaměstnání. Celé této situaci je dobré předejít tím, že byste měli mít oba našetřen obnos, jenž pokryje 6 měsíců vašich nákladů. S tímto obnosem bych vám doporučila disponovat skutečně jen v případě, že se ocitnete bez zaměstnání a trvalého příjmu. Znamená to sice, že budete muset snížit své výdaje, avšak přesně v situaci, kdy nemůžete najít zaměstnání, vám takto našetřené peníze přijdou velmi vhod. Pokud našetřeno nemáte, zkuste se dočasně domluvit, jak budete danou situaci řešit. Pokud žijete ve společné domácnosti, nemělo by docházet k tomu, že jeden partner živí druhého a ten nedělá nic. Taková situace nevede k dlouhodobě spokojenému vztahu a dříve či později zaručeně dojde k partnerské krizi.

Pokud potřebujete v manželské krizi pomoci, obraťte se na nás, zde je tým našich odborníků: ODBORNÍCI