Manžel spí s jinou ženou, co mám dělat?
29.3.2016
0

Dobrý den,
Jsem v manželství 17 let a máme dva chlapce (15 a 9 let). Manžel má už rok a půl jinou. Odešel od nás, ale za týden přišel a říkal, co jsme si to udělali. Plakali jsme oba a on sliboval, že nám neublíží a že se nemohl dočkat, až nás zase uvidí. Vrátil se tedy k nám s tím, že je to pro něj těžké a že si musí dát své věci do pořádku.

Jenže přišla jsem na to, že za 4 měsíce to neskončil a že s ní tajně spí. Ta žena navštěvuje jeho rodiče, kteří ho ve vztahu podpořili. Co mám prosím dělat? Už jsem bezradná. Mně teď říká, že jsou přátelé, ale já už mu nevěřím.

Denisa

Dobrý den, paní Deniso,

děkuji Vám za Váš dotaz a za Vaši důvěru. Co se týče stavu Vašeho partnerství, doporučuji Vám, abyste v tuto chvíli začala chránit sebe samu. Jsem přesvědčena o tom, že stávající situace, kdy manžel chodí k jiné ženě, Vám musí nesmírně ubližovat. Sama jsem v podobném stavu byla a upřímně Vám mohu říct, že pro mě bylo srdcervoucí, když se partner vracel od jiné ženy. Ve chvíli, kdy jsem pochopila, že se svou známostí nepřestane, začala jsem jednat, a to tak, abych ochránila sebe samu a následky této situace tak minimalizovala.

Najděte samu sebe

Co to znamenalo prakticky? Uvědomila jsem si, že nejhorší pro mě je naše fyzická blízkost a přítomnost v jednom prostoru. Takže jsme se dohodli, že se ze společného prostoru odstěhujeme a já si najdu byt první. Ve chvíli, kdy se tak stalo a my jsme přestali být fyzicky spolu, mohla jsem se začít věnovat sama sobě a dát se z celé situace takzvaně dohromady. Neříkám, že to bylo jednoduché, ale můj (dnes již bývalý) manžel, si vybral. Ano, pro mě bylo kruté to, že si vybral jinou ženu a já jsem zůstala sama. Jenže postupem doby jsem si začala uvědomovat, že vztahy by skutečně měly být založeny na svobodě a jednoho dne se opravdu může stát, že jeden z partnerů bude chtít odejít. Prosím nemějte partnerovi za zlé, že se rozhodl pro jinou ženu. To se tak stává. V tuto chvíli však myslete na SEBE a své přežití. 

Komunikujte jasně

Dejte partnerovi jasně na srozuměnou, že takový vztah tolerovat nebudete. Pokud chce být s přítelkyní, ať s ní tedy je, ale Vy nebudete součástí této mašinerie. Ano, bude to pro Vás sice bolestivé, avšak je potřeba začít se chránit. Dejte partnerovi lhůtu, do které se musí rozhodnout, zda chce Vás, nebo svou přítelkyni. Pokud se rozhodne pro Vás, začněte pak na Vašem vztahu společně pracovat. Vztah je totiž jako zahrada, která zpustne, pokud do ní nebudete dávat výživu a investovat do ní.

Smiřte se se stavem Vašeho vztahu

Jestliže se partner rozhodne pro přítelkyni a ne pro Vás, hlavně nevěšte hlavu. Akceptujte jeho rozhodnutí, i když pro Vás bude bolestivé. Víc už jste v tuto chvíli udělat nemohla. Začnete pak investovat sama do sebe a do svého rozvoje. Nemusíte se nutně hned rozvádět, avšak na Vašem místě bych požádala partnera, ať se odstěhuje a celou situaci bych následně komunikovala s dětmi. Důležité je, abyste si uvědomila, že tato situace Vás nemá srazit na kolena.

Zůstaňte silná, i když Vás celý stav bolí. Neztrácejte tak proto úctu k sobě a Vaši důstojnost. Pokud Vy budete pevná sama v sobě a budete vědět, co chcete, a co ne, naučíte se jasně vymezit své hranice.

Pokud potřebujete v manželské krizi pomoci, obraťte se na nás, zde je tým našich odborníků: ODBORNÍCI