Návraty do vztahu – ano, či ne?
25.4.2016
0

Vypadalo to, že váš vztah nadobro skončil, ale vy teď čelíte rozhodnutí, zda se do něj vrátit, či nikoli. Kladete si otázku, zda je vůbec možné vstoupit do téže řeky? Nevíte, jestli vás návrat neposune zpět, a tápete ve svých pocitech. Máte problém partnerovi či partnerce důvěřovat a bojíte se opětovného zklamání.

Jak je to tedy se vztahovými návraty? Mají vůbec smysl a je možné začít budovat něco, co již bylo zbořeno?

Opakované návraty aneb opět ve stejné řece

Nikdy nemůžeme vstoupit do téže řeky a to ani ve vztahu. Protože ani opakovaný návrat není do stejného vztahu, jaký jsme opustili. Pokud váháte, zda se do již ukončeného vztahu znovu vrátit, zamyslete se nad tím, zda vám vztah stojí skutečně za to. Návraty totiž mají smysl ve chvíli, kdy oba partneři pro vztah ještě hoří a jejich láska nevyhasla. Ve své praxi klientům doporučuji na vztahu znovu stavět, pokud na sobě oba partneři pracují a společně vztah od základu nově budují. Dávají tak oba najevo, že jim na vztahu skutečně záleží. Častokrát však snaha bývá jednostranná, avšak i v tomto případě stojí za to na sobě začít pracovat. Zpracujete totiž bolest, kterou vám konec vztahu způsobil, znovu získáte sebevědomí, naučíte se žít samostatně a získáte tolik potřebný odstup a nadhled. V takovém případě vedu klienty k tomu, aby se naučili být sami sebou, citově se odpoutali od partnera či partnerky a začali žít nový plnohodnotný život.

Kdy má cenu začít znovu?

Opakovaný návrat má smysl ve chvíli, kdy nedošlo k citovému vyhasnutí partnerů. To v praxi znamená, že ačkoli se jeden či druhý dopustili chyb, chtějí přesto zůstat spolu a nechtějí vztah zahodit. Vztah se dá rehabilitovat i po tak náročných přešlapech, jakými jsou nevěra nebo právě již zmíněný rozchod zapříčiněný například vztahovým vyhořením. Skutečně klíčové je, aby na vztahu chtěli pracovat oba partneři, neboť je nyní bude čekat úsilí, které je potřebné vynaložit k opětovnému navázání vztahové blízkosti. Mnoho lidí totiž očekává, že letitý vztah bude stejně zajímavý a vzrušující, jak tomu bylo na začátku. O vztah se nestarají, berou jej jako samozřejmost a ve chvíli, kdy přijdou jiné impulzy zvenčí, podlehnou jim. A vše se opakuje. Proč tedy podstupovat pořád stejný model, když můžete začít právě teď a tady s partnerem či partnerkou, ke které stále cítíte lásku? Jestliže ve vašem vztahu byla láska, začněte se soustředit na to, aby se opět navrátila. Toho docílíte tím, že se o vztah začnete starat a že jej budete cíleně vyživovat. Oba.

Zaměřte se na kvalitní komunikaci

Ve své praxi se u partnerů setkávám s mylným přesvědčením, že spolu komunikují, avšak realita bývá jiná. To, že spolu mluvíte, ještě neznamená, že spolu dobře vztahově komunikujete. Pokud máte pocit, že v sobě dusíte křivdy, že vám partner či partnerka nerozumí, že se ve vztahu necítíte dobře, pak právě všechny tyto pocity jsou důkazem nedobré partnerské komunikace. Začněte tedy s partnerem či partnerkou sdílet to, co skutečně cítíte. Mluvte o svých nejniternějších pocitech, i když vám to ze začátku půjde ztuha, obzvlášť pokud se ve vztahu necítíte naplnění, nebo vám bylo nějak ublíženo (sem patří již zmíněná nevěra). Neduste své pocity v sobě a seberte veškerou odvahu a mluvte. Pokud vystavíte váš vztah na základech soucitu (tedy nechci partnerku opustit, protože se ji bojím nechat samotnou), viny (podvedl/a jsem a teď se cítím strašně a raději zůstanu ve vztahu) nebo závislosti (život bez partnera pro mě nemá cenu a udělám vše pro to, aby se vrátil), nebude z dlouhodobého hlediska fungovat. Ať už se mezi vámi stalo cokoli, mluvte spolu, otevírejte se vzájemné komunikaci, i když vás to bolí. Jedině tak oba vyrostete a překonáte i ty největší bariéry. Pokud spolu nejste schopni otevřeně komunikovat, vyhledejte pomoc odborníka, ať už v oblasti párové terapie, nebo individuální pomoci.

Vztah jako vaše zahrada

Jistě mi dáte za pravdu, že pokud se o zahradu nebudete starat, začne zarůstat a jednoho dne zcela zpustne. Se vztahy je to identické. Ze začátku je nám ve vztahu dobře, cítíme euforii a nadšení, které po čase začne uvadat. A právě v tomto stádiu je potřeba začít rozlišovat mezi zamilovaností a láskou. Zamilovanost je pro vztah typická v prvních měsících a velmi rychle vyhoří, pokud se na vztahu dále nepracuje. Až sundáte vaše zamilované brýle, zeptejte se sami sebe, zda jste ochotni tohoto člověka milovat? Avšak bez podmínky, takového, jaký je. Pokud je vaše odpověď kladná, pak přijměte své rozhodnutí a začněte dělat druhého šťastným. Ne sebe, ale druhého. Právě tento postup je prací na vaší vztahové zahradě. Jestliže máte pocit, že se vám při takovém přístupu nedostává vašich potřeb a cítíte se vztahově vyprahlí, pak si o své potřeby řekněte. Bez hněvu, smutku či pocitů méněcennosti. Je přece vaším společným cílem, aby vaše vztahová zahrada kvetla a prosperovala. Zároveň se oba naučte vzájemně si naslouchat a skutečně vnímat, co se vám druhý snaží říct. Neodsuzujte druhého, nebuďte ješitní ani vztahovační. Pak se oba snažte do vztahu přinést to, co dělá druhého šťastným. Váš vztah tak bude kvést a vy v něm. Stejný postup udělejte i ve chvíli, kdy jste se rozhodli jít do vztahu znovu. Pokud jste se oba vědomě rozhodli, že chcete svou lásku věnovat tomu druhému, začněte váš vztah znovu opečovávat. Ve chvíli, kdy došlo k závažnému narušení blízkosti, je nutné dopřát vztahu dostatek času a trpělivosti na uzdravení. Neztrácejte však naději a v případě, že si sami nevíte rady, nebojte se nechat si pomoct odborníkem.

Pokud potřebujete v manželské krizi pomoci, obraťte se na nás, zde je tým našich odborníků: ODBORNÍCI